Mūsdienās STEM izglītība (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) kļūst arvien būtiskāka jauniešu attīstībā visā pasaulē. Daudzas valstis attīsta radošas un tehnoloģiski progresīvas programmas, kas ne tikai iedvesmo bērnus, bet arī gatavo viņus nākotnes darba tirgum. Apskatīsim dažas no pasaules interesantākajām STEM iniciatīvām un padomāsim – kā tās varētu pielāgot Latvijā?
LEGO League – starptautiska sacensība, kurā skolēni, izmantojot LEGO robotikas komplektus, izstrādā risinājumus reālām problēmām. Bērni mācās sadarboties, plānot un domāt inženiertehniski.
Code.org – vispasaules kustība, kas popularizē programmēšanas mācīšanu jau no bērnudārza. Ar spēļu palīdzību bērni apgūst kodēšanas pamatus un veido savas lietotnes vai spēles.
NASA bērnu programmas – ASV kosmosa aģentūra piedāvā interaktīvus materiālus, eksperimentus un spēles, kas iepazīstina bērnus ar kosmosu, fiziku un izpētes tehnoloģijām.
MIT bērnu laboratorijas (Scratch, Lifelong Kindergarten) – inovatīvas mācību vides, kur bērni programmē, veido stāstus un projektus, attīstot loģisko domāšanu un radošumu.
Kā šo piemērot Latvijai?
Latvijā ir liels potenciāls pārņemt un attīstīt līdzīgas iniciatīvas – gan skolās, gan ārpusskolas pulciņos. Ar valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju sadarbību iespējams radīt vidi, kur bērni ne tikai patērē tehnoloģijas, bet arī paši tās veido. Mazās skolas var apvienoties projektos, skolotājiem jādod iespējas apgūt jaunās metodes, bet bērniem – vieta eksperimentiem un ideju realizācijai.