STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) prasmes kļūst arvien nozīmīgākas gan darba tirgū, gan ikdienas dzīvē. Lai veicinātu bērnu interesi par šīm jomām, nav nepieciešamas dārgas ierīces vai speciālas zināšanas – svarīgākais ir ziņkārības atbalstīšana un kopīga atklājumu veikšana mājas apstākļos.
Padomi dažādām vecuma grupām:
Pirmsskolas vecuma bērni (3–6 gadi):
Vienkārši eksperimenti: izveido “burbuļu vulkānu” ar sodu un etiķi, sajauc krāsainu ūdeni ar eļļu un novēro, kas notiek.
Rotaļlietas un spēles: konstruktori (piemēram, LEGO), magnētiskās formas, formas šķirotāji – tie attīsta loģisko domāšanu un problēmu risināšanas prasmes.
Digitālie rīki: aplikācijas kā “Toca Lab” vai “Science Kids” ar vienkāršiem STEM uzdevumiem bērniem.
Jaunāki skolas vecuma bērni (7–11 gadi):
Mājas eksperimenti: izveido vienkāršu elektrisko ķēdi ar bateriju un spuldzīti, audzē kristālus vai veic ūdens filtrācijas eksperimentu.
Digitālās aplikācijas un spēles: “Scratch Jr” programmēšanas pamatiem, “Khan Academy Kids” zinātnes izzināšanai.
Ikdienas sarunas: apspriediet, kā darbojas sadzīves ierīces vai kāpēc mainās laika apstākļi – bērni bieži uzdod lieliskus jautājumus!
Pusaudži (12+ gadi):
Programmatūras un aplikāciju izmantošana: “Tynker”, “Code.org”, “GeoGebra” vai “PhET” interaktīvi simulācijas rīki.
DIY projekti: izveido miniatūru robotu ar vienkāršiem elektronikas elementiem, uztaisi savu aplikāciju vai izplāno inženierprojektu, piemēram, tiltu no makaronu stieņiem.
Diskusijas par reālo dzīvi: kā STEM risina pasaules problēmas (klimata pārmaiņas, veselība, tehnoloģiju attīstība).
Svarīgākais ir radīt vidi, kur bērns jūtas droši eksperimentēt, kļūdīties un uzdot jautājumus. STEM nav tikai par cipariem vai formulu zināšanu – tas ir par domāšanu, izziņu un radošu pieeju problēmu risināšanai. Sāciet ar mazumiņu – vienu jautājumu dienā vai kopīgu eksperimentu nedēļā.